Kolay Easy FT8 Digi Mode HF üzerinde yapmak çok kolay sizde denemelisiniz.

HF Telsiz kullanan Amatör telsizciler arasında çok popüler olan FT8 digital mode gün geçtikçe daha da kalabalıklaşıyor. Hem Tüm Dünyayı SSB’de olduğu gibi Lisan probleminden kurtarıyor hem de uzun uzun konuşmalar yapılmadan sadece 15sn lik gönderimler ile karşılıklı görüşme tamamlanmış oluyor.

Ayrıca bir avantajı da  çok uzak mesafelere 500-600watt min. kullanılarak SSB ile gidebilmek mümkün iken, FT8 de bu durum için sadece 50watt-100watt yeterli olabiliyor.

Son dönemlerde FT8 Club üyelikleri, FT8’e özel Award lar, ödüller, yarışmalar da düzenlenebiliyor. Özellikle belirtmeliyim ki FT8’in ödülleri çok süslü ve albenili oluyor.

Altta ki linkte gelen sayfaya MemberShips kısmında bilgilerinizi girin oradan gönderin Size bir mail gelecek ve içinde ilk kayıt awardınız ve üzerinde de seri numaranız olacak. O numara ileride işinize yarayacak.
https://www.ft8dmc.eu/AWARDS

Buradan “Ultimate AAC” programını indirip gerekli ayarları yapmalısınız.
http://epc-mc.eu/index.php?lang=en

Neyse, sadece bir telsiz + 1 mayk veya masa mikrofonu ve + bir Laptop kullanarak basit ve maliyetsiz şekilde FT8 QSO’lar Dünyanın en uzak yerleri ile yapılabilir.

Nasıl mı? bunun cevabını youtube kanalıma eklediğim video içinde ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Size kalan 10 dakikanızı ayırıp izlemek ve sonra Uluslararası Amatör Telsizcilerin arasında yerinizi almak olacaktır.

Note: Kullanılacak program WSJT-X isimli yazılımdır. Google araması yaparak kolayca bulabilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

73 de TA4LYL

Reklamlar