Yaesu FT-847 Panadaptor bağlayarak cihaza WaterFall özelliği eklemek

Şimdi sıra geldi benim Yaaesu FT-847 yi 15.000TL lik cihazlar gibi HF’de Full bandı büyük ekrandan görebilir hale getirmeye.

Hemde maliyeti 150TL veya bilemedin 200TL . Şimdiye kadar yapmamamın tek sebebi var. Yapmak niyeti ile cihazın bağırsaklarını açtım ve birde ne göreyim? Her bir parça karıncanın bacağı kadar. Ben yakın gözlüğü olmadan 9 punto yazıyı okuyamıyorum.  Tabi korkup geri kapatıvermiştim. Fakat yine bir cesaret geldi bana. Son bir denemede daha bulunacağım. Garanti vermiyorum ama niyetimiz bu yöndedir..
Neyse, olur da yaparsam Böylelikle hangi bandta olursam olayım o bandın full bandı içinde kim nerede konuşuyor, nerede konuşma var diye görebileceğim. Her neresi olursa olsun anında Waterfall ((hani şu mavi renkli oluyor da üzerinde akış oluyor. Bu videoda zaten arkada monitörde gördüğünüz)) ekrandan görebilmek. Böylelikle frekans çevirme düğmesini fır fır fır band başından sonuna kadar çevirerek, konuşan var mı diye aramaya son. Valla bir band başına doğru çevir. Sonra haydi bir daha band sonuna doğru çevir bu böyle gün içi sürüp gidiyor ve bazen sıkıyor beni. Waterfall olmayan cihaz kullananlar ne demek istediğimi iyi anlamıştır.

Gerçi sıkıyor beni dedim ama cihazımı CAT kontrol ve Interface ünitesi ile Laptop’a bağladığımdan logbook girdiğim log programımda spot takip ediyorum genelde. Spottan ilgimi çeken ve QSO yapmak istediğim bir istasyon geçer ise o istasyonun üzerine tıklıyorum ve hem bandı, hem frekansı ve modu anında değiştiriyor. Yani elle bir şey çevirdiğim pek yok anlayacağınız. tabi gerekmedikçe. Neyse işte, bu Waterfall denen bandın tamamında ki QSO ları ekrandan görebilme işi sadece benim cihazıma özel bir çözüm değildir. Tüm cihazların IF yani ara frekans katlarına bağlanacak 50 veya 100TL lik bir SDR cihazıyla her  cihaz bu hale getirilebilir.

RTL SDR cihazları arasında da en kalitelisi ve geniş bandta kusursuz çalışanı altta resim ile verdiğim ve 29$ fiyatı ile e-Bay’da bulunabilen modeldir. RTL SDR cihazlarda en önemli krtier çalışma frekans aralığıdır. Çünkü bu cihazları kendi Telsizlerimizim IF ara frekans katı ile bağlantısını sağlıyoruz.  Ayrıca aşağıda bu RTL SDR yi laptop larınızda çalıştırabilmek için hazırlanmış ve ücretsiz olarak download edilebilen yazılım linkini de veriyorum. 
HDSDR Software ücretsiz free download linki .: http://www.hdsdr.de/

Yaesu FT-847 RTL SDR montajı hakkında linkler
I. link   http://pages.cs.wisc.edu/~timc/e/ft847/
II. link http://huprf.com/huprf/wp-content/uploads/FT847-Installation-1.pdf
Kolay gelsin ES VY 73 de TA4LYL

Reklamlar