Delta Loop Anten yeri müsait olanlar için tercih sebebidir bağlantısına dikkat

DELTA LOOP ANTENNA 

Delta Loop antenler aslında Monoband kullanılmak üzere tasarlanmalıdır. Ancak Bizde ki genel kullanım 80m için ölçülendirip, diğer tüm bandlarda da Tuner li veya tunersiz kullanmak. Neyse, öyle ya da böyle her şekilde güzel antenlerdir ama genişçe bir alan veya bahçe ister. Ayrıca Delta Loop antenler bağlantı noktalarına göre polarizasyon değiştirirler. Yani üstten veya alt ortadan 1:4 BALUN bağlarsanız HP Horizantal polarizasyonda çalışır ve DX için uygun değildir. En doğru bağlantı resim üzerinde belirttiğim gibi üçgenin alt uç kısmından girişli olanıdır. Böyle yapıldığında VP yani Vertical polarizasyonda çalışır ve DX için ideal halde olur. Üçgenin sivri ucunun aşağı doğru veya yukarı doğru olması bir şeyi değiştirmez. Vertical Pol. bağlantı yapmanız yeterlidir. Aşağıya ihtiyacınız olan her şeyi içeren bir resim ekleyip daha aşağılara da ingilizce anlatım yerleştireceğim. Anteni yapacak arkadaşlara başarılar ve bol dx ler dilerim. vy 73 de TA4LYL

How to Calculate the Length of a Delta Loop
Delta loops require a full wavelength of wire (1005/frequency = feet or, for instance 1005/14.200 = 70.77). The feedpoint impedance will range from 70 ohms to 100 ohms. Either a matching section of 75 ohm coax can be deployed – or, even better, a 4:1 balun can be used.

For operators looking for gain over a standard dipole, the delta loop is an excellent choice (nearly .5 db gain over a dipole). Most of the radiation tends to be on the horizontal components. Thus, of the two vertically polarized (Fig. B & E) -Fig. E would be the top DX performer with more radiated power higher off the ground. Figure E., again, requires two tall supports and, to minimize detuning and unbalancing, the feedline needs to be pulled away from the feedpoint by 90 degrees. Figure B., on the other hand, is still an excellent performer when it comes to DXing and is highly recommended for its relative ease of construction and installation. This B & E are the choice for DXers and amongst A, C & D – A & C are veritable cloud warmers while D will have a first skip range of approximately 400 miles.

Maximum radiation from all Delta Loops will be at 90 degrees from both sides of the plane of the loop. These antenna also typically work very well on their second harmonic; i.e. a Delta Loop for 14.000 MHz will also work well on 28.000 MHz. But, remember they are not multiband antennas and other than second harmonic performance do not expect multiband performance.

Ideal Heights for Delta Loops Top Support Are:
Delta lopp’un ideal montaj yükseklikleri:
40m – Greater than 60 feet (18m)
30m – Greater than 45 feet (14m)
20m – Greater than 30 feet (9m)
17m – Greater than 17 feet (5m)
10m – Greater than 15 feet (4.5m)
((Not: 1ft= 0.3048000m dir))

Typical Delta Loop Designs
(see image below) DX İÇİN EN DOĞRU BESLEME NOKTASI SEÇENEKLERİ

Full Wave Slanted (Eğimli) Delta Loop Antenna Farklı bir Delta loop yaklaşımı. Yer sorunları olanlarında Delta loop kullanımı için
Link http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch10/chiave273.htm

 

Reklamlar