Role Frekanslarında Konuşacakların dikkat etmesi gereken bazı kurallar

Bazı bir kaç konuda bilgi paylaşmak istedim mümkünse her maddeyi anlamaya çalışarak okuyalım isterseniz.

1- Frekansı açtığınız an görüşme boşluklarını yakalayarak çağrı isaretinizi belirtin ve “frekansta dinlemedeyim” şeklinde anons yapın ve aynı şekilde ayrılırken, başka frekansa geçerken ya da cihaz kapatırken çağrı işaretinizi takiben “frekanstan ayrılıyorum” anonsu geçin ki varlığınız ve yoklugunuzdan diğer arkadaşlar da haberdar olsun.

2- Tango Alfa veya Tango Bravo söylemlerini eksik etmemeye çalışın ki hem eliniz hem diliniz daha çabuk alışsın.

3- Ahmet Abi, Mehmet Amca, Türkan Abla şeklinde isimle hitaplardan mümkün olduğu kadar uzak durun. Çağrı işaretlerine yönelin.

4- İki veya daha fazla istasyon görüşürken önemli ve acil bir söylemde bulunacaksanız ara boşlukta “QSK” anonsu yapın ve “Buyurun QSK” cevabını bekleyin ve sonra gerekli anonsunuzu yapın aksi takdirde sadece selam veya tanışma amaçlı konuşacaksanız o an yapılan sohbetin sonlanmasını bekleyin ki adap yerini bulsun.

5- Röleler üzerinde unutmayın ki tahmininizden fazla istasyon dinlemededir ve ortamları farklı olabilir, konuşmalarınıza ailenizin yanında olduğunuzu düşünerek yakışır kelimelerle ve üslupla görüşme yapmaya dikkat edin, özen gösterin.

6- Anonslar sonrası ara mandal boşluklarına görüştüğünüz Röle üzerinde Echolink bağlantısı açık ise orada sizler gibi mandala basmak isteyen kişiler olabileceğini veya araya girmek isteyenler olabileceğini unutmadan 3-4 saniyelik boşlukları en azından 2-3 dakika arayla bırakmaya özen gösterin.

7- Bulunduğunuz roleye ulaşıp ulaşamadığınızı arka arkaya mandala basıp bırakarak 2-3 kez dahi tekrarlamaniz sizin gibi 3 kişi yapsa 10 mandal basıp bırakma süresince garip şekilde mandal atma dinlenmesine ve sinir bozucu bir şekle sebep olacaktır unutmayın. Bu anlık nasıl olsa diye düşündüğünüz tavır bir anda tepkilerin patlamasına yol açabilir, dikkatli ve ince düşünün.

8- Biraz araştırma ile bulabileceğiniz cevaplar için özellikle Ramazan içerisinde bazı hoca denen kişilere “Sakız çiğnemek orucu bozar mı?” mantığında soruları frekanslarda sormadan önce google amca üzerinde küçük bir araştırma yapın tembellik etmeyin, sonrasında belki sormaya gerek kalmayacaktır veya alacağınız cevabı çok daha iyi muhakeme edebileceksiniz, her cevabı doğru, her lafı da laf, her duyduğumuzu da adam saymama konularında büyük yardımı olacaktır!

9- Mandala basarken çağrı işaretlerini düzgün söyleyemem diyerek tedirginlik etmeyin, size gereken en önemli şey içten ve samimi olmanızdır, doğru doğruyu yanlış yanlışı bulur, sakın aklınızdan çıkartmayın.

10- Frekanslarda ayrım yapmayın, hangi röle size iyi sonuç veriyorsa orayı tercih edin ve yukarıda yazanları yaptığınız halde karşılıklı ahlak içerisinde cevap alamıyor, tenkit ediliyor veya sert tepki alıyorsanız, git biraz öğren de gel gibi duyumlar alıyorsanız, şahsi fikrim bu amatörlük değildir, o frekans veya bu tavrı gösteren kişiyi yada kişileri unutmayın ileride onlar gibi olmayın.

11- Bir istasyona 4-5 kez arka arkaya anons yapmanız o istasyonu size ulaştırmaz, cihazı açık değilse birşey değişmeyecektir ya telefonla ulaşın ya da boşverin sonraya saklayın.

12- Röleler genel ihtiyaç giderici aktarıcı sistemlerdir, simplex haberleşme her zaman sigortanız olacaktır (her şartta) bu sebeple büyük ihtimal el cihazı ile başladığınız bu hobiye bir an evvel istasyon yatırımı yapmak için tecrübeler vasıtası ile hazırlanin, danışın ve paranızı boşa harcamadan tecrübeleri dinleyin, hazmedin ve en doğru buldugunuzu bir an evvel hayata almaya bakın.

13- Röle sizi duyabilir ama simplex roleden daha yakın bir istasyon sizi duyamayabilir. Kurulum ve sistematik yapı gereği çok ciddi farklar vardır detayları atlamayın.

14- Her röle sistemi konumu ve donanımı gereği sizin bulunduğunuz şartlara göre farklı sinyaller ve duyum kabiliyetlerine sahiptir, her sistem aynı olmaz olamaz, unutmayın ileride çok daha iyi kavrayacaksınız.

Şu an aklıma gelenlerden bazılarını yazmak istedim sağolun varolun arkadaşlar. Aklınıza takılan başka konular olursa da yazın lütfen, bizler sizlere gerekli yanıtları vermeye her zaman hazırız. Saygılarla 73!

TAMAD – Murat KAYGISIZ –  TA1IHE

Reklamlar